Սպիտակի 1988 թվականի երկրաշարժը: 1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանում տեղի ունեցավ ավելի քան 9 բալ հզորությամբ ավերիչ երկրաշարժ։ Այն ընդգրկեց Հանրապետության տարածքի 1/3 մասը՝ մեկ միլիոն 130 հազար բնակչությամբ։ Րոպեների ընթացքում լրիվ կամ մասնակի ավերվեցին Լենինականը, Սպիտակը, Կիրովականը, Ստեփանավանը, հարյուրից ավելի ավաններ ու գյուղեր։ Ավերվեց հանրապետության ամբողջ բնակֆոնդի մոտ 17%-ը։ Երկրաշարժի գոտում շարքից դուրս եկան ջերմամատակարարման, էներգամատակարարման բոլոր համակարգերը, կապի, տրանսպորտի և կենցաղսպասարկման ծառայությունները։ Ավերվեց ավելի քան 170 արդյունաբերական ձեռնարկություն։ Ծանր վնաս կրեց գյուղատնտեսությունը, քանդվեցին անասնապահական շինությունները, ոչնչացավ անասունների մեծ մասը։ Շարքից դուրս եկավ գյուղատնտեսական մթերքներ վերամշակող 80 ձեռնարկություն; Տարերային աղետը հանրապետության ժողովրդական տնտեսությանը հասցրեց ավելի քան 13 մլրդ ռուբլու վնաս։ Պաշտոնական նվազեցված տվյալներով զոհվեց ավելի քան 25 հազար մարդ, բայց իրականում այն անցնում էր 35 հազարից։ Անօթևան դարձավ 530 հազարը։
Աղետի լուրը Հայաստանի վրա բևեռեց համայն մարդկության ուշադրությունը։ Դեկտեմբերի 8-ին երևան ժամանեց ԽՍՀՄ Նախարարների խորհրդի նախագահ Նիկոլայ Ռիժկովը, իսկ երկու օր անց աղետի գոտի եկավ ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի նախագահ Մ. Գորբաչովը։
Չխնայելով իրենց ուժերը՝ տևական ժամանակ աղետի գոտում էին գտնվում ԽՍՀՄ նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալներ Բորիս Շչերբինը, Յուրի Բատալինը, Լև Վորոնինը, Իվան Սիլաևը և ուրիշներ։ Նրանք գիշեր ու զօր դադար չունենալով, մեկնում էին տեղեր, խորամուխ լինում բոլոր գործերի ու խնդիրների մեջ։ Նրանցից յուրաքանչյուրն արժանի է հայ ժողովրդի երախտազիտությանը։ Երկրաշարժի առաջին ժամերից Հայաստանում գտնվող Բորիս Շչերբինը գլխավորում էր Լենինական (Գյումրի) քաղաքի հատուկ շտաբը։ Ավերված քաղաքում չէին գործում ջեռուցման, ջրամատակարարման, էլեկտրամատակարարման համակարգերը։ Իր ողջ եռանդով Շչերբինը ձեռնամուխ եղավ այդ առաջնահերթ խնդիրների լուծմանը։ Չնայած 15 աստիճան սառնամանիքին, նա կարողացավ կազմակերպել զենքերի փլատակների տակ մնացած մարդկանց փրկությունը։ Շչերբինը շուտով ցրտից ծանր հիվանդացավ։ Բժիշկները նրան առաջարկեցին շտապ մեկնել Մոսկվա՝ բուժվելու, բայց նա կտրականապես մերժեց՝ շարունակելով աջակից լինել կործանված քաղաքի աղետյալներին։ Միայն մահամերձ վիճակում նա տեղափոխվեց Մոսկվա, որտեղ էլ կնքեց իր մահկանացուն։
Երախտապարտ լենինականցիները իրենց քաղաքում փողոցներից մեկը կոչեցին Բորիս Շչերբինի անունով, ինչպես նաև կանգնեցրին նրա կիսանդրին։
Երկրաշարժից անմիջապես հետո տարբեր երկրներից հումանիտար օղնության բեռներով Հայաստան էին գալիս օդանավեր, գնացքներ, ավտոմեքենաների շարասյուններ։ Համակողմանի օգնությանը մասնակցում էին աշխարհի 113 երկրներ, բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ։ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Ղաղախստանից և ԽՍՀՄ մյուս Հանրապետություններից Հայաստան ժամանեցին հազարավոր փրկարարներ, բժիշկներ, շինարարներ և այլ մասնագետներ։ Նրանք աղետյալներին օգնելու համար բերում էին սննդամթերք, բժշկական սարքավորումներ, դեղորայք, վրաններ, շինարարական տեխնիկա և այլն։ 1989 թ. սկզբում աղետի գոտում աշխատում էին այլ հանրապետություններից ժամանած ավելի քան 40 հազար մասնագետներ, զինծառայողներ, որոնք ԽՍՀՄ կառավարության ընդունած որոշման համաձայն մեծ աշխատանք ծավալեցին։ Որոշվել էր ավերվածը վերականգնել երկու տարում։ Աղետի գոտուց շուրջ 170 հազար մարդ տեղավորվեց Կովկասի առողջարաններում ու հանգստյան տներում։ Հազարավոր խեղված երեխաներ բուժման նպատակով տեղափոխվեցին Խորհրդային Միության և արտասահմանի բուժարաններ։
Ողջ աշխարհն անշահախնղիր օգնություն էր ցույց տալիս ծանր կացության մեջ հայտնված հայ ժողովրդին։ 1990 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանի օգնության հիմնադրամ էր փոխանցվել արտասահմանյան երկրներում հանգանակված շուրջ 35 մլն դոլար։ Շատ պետություններ ու կազմակերպություններ աղետի գոտում ձեռնարկեցին կառուցելու բնակելի թաղամասեր, հիվանդանոցներ, դպրոցներ։ 1989 թ, իտալացիները Սպիտակում կառուցեցին բնակելի թաղամաս՝ «Իտալական գյուղը», Գյումրիում թաղամաս կառուցեցին ավստրիացիները։ Նորվեգացիների կողմից Սպիտակում կառուցված ժամանակակից հիվանդանոցը կրում է մեծ մարզասեր, հայ ժողովրղի բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենի անունը։ Գյումրիում անգլիացիների հիմնադրած դպրոցի հանդիսավոր բացմանը ներկա էր Անգլիայի վարչապետ Մարգարետ Թետչերը։
Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա աղետի գոտի օգնության շտապող հարավսլավացի 7 օդաչուներին, որոնք Երևանի մատույցներում զոհվեցին օդային աղետից, ինչպես նաև Գյումրիի մոտակայքում ավիավթարից զոհված խորհրդային զինծառայողներին։ Հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ ընդունեց աշխարհի մարդասիրական օգնությունը։
Մայր Հայրենիքին լայն աջակցության ձեոք մեկնեց սփյուռքահայությունը։ Այդ ծանր օրերին նա համախմբվեց և ստեղծեց «ՍՕՍ Արմենիա», «Ազնավուրը Հայաստանին» և տասնյակ այլ կազմակերպություններ, որոնք նյութական ու բարոյական մեծ օգնություն էին ցույց տալիս հայրենաբնակ իրենց եղբայրներին ու քույրերին; Բազմաթիվ սփյուոքահայեր շտապեցին իրենց հետ մայր հայրենիք բերել դեղորայք, հագուստ, վրաններ, սննդամթերք և այլն; Նրանցից շատերը մնացին Հայաստանում և անմիջական մասնակցություն ունեցան փրկարարական ու վերականգնողական աշխատանքներին։ Նրանց թվում էր նաև Շարլ Ազնավուրը, որը հետագայում նույնպես մեծ եռանդով շարունակեց իր ազգանվեր գործունեությունը։
Աղետի գոտում ծավալված շինարարական աշխատանքներին մեծապես արգելակում էր Ադրբեջանի կողմից իրականացվող տնտեսական շրջափակումը, որի հետևանքով անհրաժեշտ շատ շինանյութեր ու ապրանքներ տեղ չէին հասնում; Աղետի գոտու վերականգնման գործում բացասական դեր խաղացին «Ղարաբաղ» կոմիտեի ղեկավարները, որոնք օգնության եկածներից պահանջում էին հեռանալ Հայաստանից։ Այդ պայմաններում ԽՍՀՄ այլ հանրապետությունների շատ կազմակերպություններ դադարեցրին իրենց աշխատանքները և հեռացան։
Չնայած դրսից եկած անշահախնդիր մեծ օգնությանը՝ աղետի գոտու բնակչության մեծ մասը շարունակում էր մնալ անօթևան և առանց աշխատանքի։ Դա ավելի էր սրում հանրապետության սոցիալ-տնտեսական վիճակը։

Спитакское землетрясение 1988 года. 7 декабря 1988 года в Армении произошло разрушительное землетрясение магнитудой 9 баллов. Оно охватило 1/3 часть территории Армении, население 130 тысяч человек. В считанные минуты полностью или частично были разрушены Ленинакан, Спитак, Кировакан, Степанаван, более 100 городов и деревень. Было разрушено 17% всего жилищного фонда всей республики. В зоне землетрясения вышли из строя все системы отопления и электричества, связи, транспорта и коммунальных служб. Было разрушено около 170 промышленных предприятий. Был нанесен серьезный ущерб сельскому хозяйству, разрушены животноводческие строения, была уничтожена большая часть скота. Из строя вышло 80 предприятий, перерабатывающих сельскохозяйственные продукты. Стихийное бедствие нанесло народному хозяйству республики ущерб в размере 13 млрд рублей. По официальным сниженным данным погибло около 25 тысяч человек, в действительности это цифра превышала 35 тысяч. Без крова остались 530 тысяч человек.
Не щадя своих сил, в зоне бедствия длительное время находились заместитель председателя Совета министров СССР Борис Щербин, Юрий Баталин, Лев Воронин, Иван Силаев и др. Они день и ночь без перерыва отправлялись на места, принимали участие во всех делах и задачах. Каждый из них заслужил благодарность армянского народа. С первых часов землетрясения находящийся в Армении Борис Щербин возглавлял особый штаб в Ленинакане (Гюмри). В разрушенной городе не действовали системы отопления, энергоснабжения, водоснабжения. Щербин бросил все свои силы для решения этих первостепенных вопросов. Несмотря на 15-градусный мороз, он смог организовать спасение людей, оказавшихся под завалами. От холода сам Щербин вскоре тяжело заболел. Врачи предложили ему срочно отправится в Москву, но он категорически отказался, продолжив оказывать помощь жертвам бедствия. Только при смерти он вернулся в Москву, где и умер. Благодарные жители Ленинакана назвали именем Бориса Щербина одну из улиц города, а также установили его бюст.
Сразу после землетрясения из разных стран мира с грузами помощи в Армению стали прибывать самолеты, поезда, колонны машин. Всестороннюю помощь оказывали 113 стран, многочисленные международные организации. Из Грузии, России, Украины, Казахстана и других республик СССР в Армению прибыли тысячи спасателей, врачи, строители и другие специалисты. Они везли пострадавшим продукты, медицинское оборудование, лекарства, палатки, строительную технику и др. в начале 1989 года в зоне бедствия работали около 40 тысяч специалистов, военнослужащие, которые согласно принятому решению правительства СССР проделали большую работу. Было решено восстановить разрушенное за два года. Около 170 тысяч человек были отправлены в дома отдыха и санатории Кавказа. Тысячи детей-инвалидов было отправлены на лечение в лечебницы Советского Союза и зарубежа.
Весь мир бескорыстно оказывал помощь армянскому народу, оказавшемуся в тяжелом состоянии. По положению на 1 января 1990 года в Фонд помощи Армении было переведено 35 млн долларов. Многие государства и организации стали строить в зоне бедствия жилые кварталы, больницы, школы. В 1989 году итальянцы построили в Спитаке жилой район – «Итальянскую деревню», в Гюмри район построили австрийцы. Больница, построенная в Спитаке норвежцами носит имя большого гуманиста, друга армянского народа – Фритьофа Нансена. На торжественном открытии построенной англичанами школы в Гюмри присутствовала премьер-министр Англии Маргарет Тетчер.
Армянский народ никогда не забудет 7 югославский летчиков, спешивших на помощь в зону бедствия, которые погибли в авиакатастрофе возле Еревана, а также советских военнослужащих, погибших в авиакатастрофе воле Гюмри. Армянский народ с благодарностью принял помощь всего мира.
Руку помощи родине протянула армянская диаспора. В эти тяжелые дни объединились и были созданы «СОС Армения», «Азнавур Армении» и десятки других организаций, которые оказывали материальную и моральную помощь своим армянским братьям и сестрам. Многие армяне из диаспоры кинулись на помощь родине, везя с собой лекарства, одежду, палатки, продукты и др. Многие из них остались в Армении и приняли непосредственное участие в спасательных и восстановительных работах. В их числе был также и Шарль Азнавур, которые и после с таким же энтузиазмом продолжил свою патриотическую деятельность. Строительные работы, развернутые в зоне бедствия, были затруднены из-за экономической блокады, осуществляемой Азербайджаном, вследствие которой многие необходимые стройматериалы и продукты не доходили до места. Негативную роль в деле восстановления зоны бедствия сыграли руководители комитета «Карабах», которые требовали от прибывших на помощь покинуть Армению. В этих условиях многие организации СССР и других стран приостановили свою деятельность и ушли.
Несмотря на большую помощь извне, большая часть населения зоны бедствия продолжает жить без крова и без работы. Это еще больше усугубляет ситуацию.